FST10-140-BKTS
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FST10-140-BKTS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FST10-140-BKTS
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES CHAS MNT 140 OHM 5% 12W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Call
Reference Price
(In US Dollars)
2 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.311" Dia x 1.748" L (7.90mm x 44.40mm)
Series:FST
Resistance:140 Ohms
Power (Watts):12W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:FST-10-140-BKTS
FST-10-140-BKTS-ND
Q2998965A
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):-
Features:Non-Inductive
Failure Rate:-
Detailed Description:140 Ohms ±5% 12W Wirewound Chassis Mount Resistor