FSOT4009E10R00KE
Electro-Films (EFI) / Vishay
FSOT4009E10R00KE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FSOT4009E10R00KE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FSOT4009E10R00KE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES CHAS MNT 10 OHM 10% 40W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 76 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Size / Dimension:2.000" L x 1.187" W (50.80mm x 30.16mm)
Series:FSOT
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):40W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Flat Oval
Other Names:FSOT40-10
FSOT4009E10R00KE-ND
FSOT401010
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Flange Braces, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.594" (15.08mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:10 Ohms ±10% 40W Wirewound Chassis Mount Resistor