FSOT4009E2K500KE
Electro-Films (EFI) / Vishay
FSOT4009E2K500KE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FSOT4009E2K500KE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FSOT4009E2K500KE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES CHAS MNT 2.5K OHM 10% 40W
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:2.000" L x 1.187" W (50.80mm x 30.16mm)
Series:FSOT
Resistance:2.5 kOhms
Power (Watts):40W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Flat Oval
Other Names:FSOT40-2.5K
FSOT4009E2K500KE-ND
FSOT4025K10
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Height - Seated (Max):0.594" (15.08mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:2.5 kOhms ±10% 40W Wirewound Chassis Mount Resistor