FSOT3009ER2500KE
Electro-Films (EFI) / Vishay
FSOT3009ER2500KE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FSOT3009ER2500KE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FSOT3009ER2500KE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES CHAS MNT 0.25 OHM 10% 30W
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Size / Dimension:1.250" L x 1.187" W (31.75mm x 30.16mm)
Series:FSOT
Resistance:250 mOhms
Power (Watts):30W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Flat Oval
Other Names:FSOT30-.25
FSOT3009ER2500KE-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Height - Seated (Max):0.594" (15.08mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:250 mOhms ±10% 30W Wirewound Chassis Mount Resistor