FSOT2011E100R0KE
Electro-Films (EFI) / Vishay
FSOT2011E100R0KE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FSOT2011E100R0KE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FSOT2011E100R0KE
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description RES CHAS MNT 100 OHM 10% 20W
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Tolerance:±10%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:2.000" L x 0.375" W (50.80mm x 9.52mm)
Series:FSOT
Resistance:100 Ohms
Power (Watts):20W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Flat Oval
Other Names:FSOT20-100
FSOT2010010
FSOT2011E100R0KE-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Flange Braces, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.343" (8.71mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:100 Ohms ±10% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor