FS051C222J4Z2A
AVX Corporation
FS051C222J4Z2A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FS051C222J4Z2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FS051C222J4Z2A
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 2200PF 100V X7R 0805
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):0.053" (1.35mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Series:FLEXITERM™ Flexisafe
Ratings:AEC-Q200
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:20 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Soft Termination
Detailed Description:2200pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Capacitance:2200pF