FS055C104KAZ2A
AVX Corporation
FS055C104KAZ2A
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FS055C104KAZ2A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FS055C104KAZ2A
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):0.050" (1.27mm)
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Series:FLEXITERM™ Flexisafe
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:478-4315-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:34 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Soft Termination
Detailed Description:0.1µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Capacitance:0.1µF