FK18C0G1H050C
TDK Corporation
FK18C0G1H050C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FK18C0G1H050C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FK18C0G1H050C
Manufacturer TDK Corporation
Description CAP CER 5PF 50V C0G RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±0.25pF
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Series:FK
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:445-8379
FK18C0G1H050CN020
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Formed Leads - Kinked
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:5pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Capacitance:5pF