FK18C0G1H100D
TDK Corporation
FK18C0G1H100D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FK18C0G1H100D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FK18C0G1H100D
Manufacturer TDK Corporation
Description CAP CER 10PF 50V C0G RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±0.5pF
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Package / Case:Radial
Other Names:445-4759
FK18C0G1H100DN020
FK18COG1H100D
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lead Style:Formed Leads - Kinked
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:10pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Capacitance:10pF