FK14X7R1H154KN006
TDK Corporation
FK14X7R1H154KN006
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FK14X7R1H154KN006 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FK14X7R1H154KN006
Manufacturer TDK Corporation
Description CAP CER 0.15UF 50V X7R RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Series:FK
Ratings:-
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Formed Leads - Kinked
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:0.15µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial
Capacitance:0.15µF