FK14X7R1E475K
TDK Corporation
FK14X7R1E475K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FK14X7R1E475K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FK14X7R1E475K
Manufacturer TDK Corporation
Description CAP CER 4.7UF 25V X7R RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±10%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:X7R
Size / Dimension:0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Package / Case:Radial
Other Names:445-8309
FK14X7R1E475KR020
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Lead Style:Formed Leads
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:4.7µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R Radial
Capacitance:4.7µF