FHN0.25NT
Techflex
FHN0.25NT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FHN0.25NT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FHN0.25NT
Manufacturer Techflex
Description SLEEVING 1/4" X 250' NATURAL
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.010" (0.25mm)
Type Attributes:Expandable
Type:Sleeving
Series:Insultherm® Ultraflex
Operating Temperature:-70°C ~ 650°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL VW-1
Material:Fiberglass, Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Liquid Protection:-
Length:250' (76.20m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:Heat Resistant
Features:Clean Cut, Vibration Resistant
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:0.250" (6.35mm)
Diameter - Inside, Expanded:0.313" (7.95mm)