FHG.3B.303.CLAD62Z
Buy FHG.3B.303.CLAD62Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FHG.3B.303.CLAD62Z
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 3POS SOLDER CUP
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:303
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:3B
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:3
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:25A
Color:Silver
Cable Opening:0.193" ~ 0.244" (4.90mm ~ 6.20mm)