FH34S-24S-0.5SH(50)
Hirose
FH34S-24S-0.5SH(50)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FH34S-24S-0.5SH(50) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FH34S-24S-0.5SH(50)
Manufacturer Hirose
Description CONN FFC TOP 24POS 0.50MM R/A
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 6 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage Rating:50V
Termination:Solder
Series:FH34S
Pitch:0.020" (0.50mm)
Packaging:Cut Tape (CT)
Other Names:HFT124CT
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Positions:24
Housing Color:Beige
Height Above Board:0.039" (1.00mm)
Flat Flex Type:FFC, FPC
Features:Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Detailed Description:24 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Current Rating:0.5A