FGG.2K.310.CYCC85Z
Buy FGG.2K.310.CYCC85Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FGG.2K.310.CYCC85Z
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 10POS GOLD CRIMP
Voltage Rating:-
Termination:Crimp
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:310
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:2K
Packaging:Bulk
Orientation:G
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:10
Ingress Protection:IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold
Current Rating:8A
Connector Type:Plug, Male Pins
Color:Silver
Cable Opening:0.319" ~ 0.335" (8.10mm ~ 8.50mm)