FGC.1B.308.CLAD72Z
Buy FGC.1B.308.CLAD72Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FGC.1B.308.CLAD72Z
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 8POS SOLDER CUP
Voltage Rating:-
Termination:Solder Cup
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:308
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:1B
Packaging:Bulk
Orientation:C
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Number of Positions:8
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold
Current Rating:5A
Contact Material:Brass
Contact Finish Thickness - Mating:39.4µin (1.00µm)
Color:Silver
Cable Opening:0.244" ~ 0.283" (6.20mm ~ 7.20mm)