FGC.1K.303.CYKC65E
Buy FGC.1K.303.CYKC65E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FGC.1K.303.CYKC65E
Manufacturer LEMO
Description CONN PLUG MALE 3POS GOLD CRIMP
Voltage Rating:-
Termination:-
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:303
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Series:1K
Packaging:Bulk
Orientation:C
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
Number of Positions:3
Ingress Protection:IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Features:Backshell
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Gold
Current Rating:12A
Contact Material:Alumel, Chromel
Contact Finish Thickness - Mating:-
Color:Silver
Cable Opening:0.240" ~ 0.256" (6.10mm ~ 6.50mm)