FG20C0G2W333JNT06
TDK Corporation
FG20C0G2W333JNT06
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FG20C0G2W333JNT06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FG20C0G2W333JNT06
Manufacturer TDK Corporation
Description CAP CER 0.033UF 450V C0G RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±5%
Thickness (Max):-
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Size / Dimension:0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Series:FG
Ratings:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial
Other Names:445-173290-1
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Style:Formed Leads - Kinked
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:0.033µF ±5% 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
Capacitance:0.033µF