FFV36A0206K--
AVX Corporation
FFV36A0206K--
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FFV36A0206K-- with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FFV36A0206K--
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP FILM 20UF 10% 700VDC RAD 4LD
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:700V
Voltage Rating - AC:120V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.575" L x 1.417" W (40.00mm x 36.00mm)
Series:FFV3
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial - 4 Leads
Other Names:478-2618
FFV36A0206K
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:20µF Film Capacitor 120V 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial - 4 Leads
Capacitance:20µF