FDSD0420D-1R0M=P3
Murata Electronics
FDSD0420D-1R0M=P3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FDSD0420D-1R0M=P3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FDSD0420D-1R0M=P3
Manufacturer Murata Electronics
Description FIXED IND 1UH 5.1A 29 MOHM
(In US Dollars)
2000 pcs4000 pcs6000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:-
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Shielding:Shielded
Series:FDS0420
Ratings:AEC-Q200
Q @ Freq:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Nonstandard
Other Names:490-13175-2
Inductance Frequency - Test:100kHz
Inductance:1µH
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)
Frequency - Self Resonant:-
Detailed Description:1µH Shielded Inductor 5.1A 29 mOhm Max Nonstandard
DC Resistance (DCR):29 mOhm Max
Current Rating:5.1A
Current - Saturation:9A