FC7BQCCMC7.3728-T1
Fox Electronics
FC7BQCCMC7.3728-T1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FC7BQCCMC7.3728-T1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FC7BQCCMC7.3728-T1
Manufacturer Fox Electronics
Description CRYSTAL 7.3728MHZ 20PF SMD
(In US Dollars)
1000 pcs3000 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Type:MHz Crystal
Size / Dimension:0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Series:C7BQ
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:4-SMD, No Lead
Other Names:631-1028-2
FC7BQCCMC7.3728
FQ7050B-7.3728
FQ7050B73728
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Operating Mode:Fundamental
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Load Capacitance:20pF
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.051" (1.30mm)
Frequency Tolerance:±30ppm
Frequency Stability:±30ppm
Frequency:7.3728MHz
ESR (Equivalent Series Resistance):80 Ohms
Detailed Description:7.3728MHz ±30ppm Crystal 20pF 80 Ohms 4-SMD, No Lead