FC4L16R015FER
Buy FC4L16R015FER with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FC4L16R015FER
Manufacturer Ohmite
Description RES 0.015 OHM 1/4W 0604 WIDE
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:1610
Size / Dimension:0.032" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
Series:FC4L
Resistance:15 mOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Wide 0604 (1610 Metric), 0406
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:15 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor Wide 0604 (1610 Metric), 0406 Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil