FC4L110R025FER
Ohmite
FC4L110R025FER
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FC4L110R025FER with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FC4L110R025FER
Manufacturer Ohmite
Description RES 0.025 OHM 5W 4320 WIDE
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:11050
Size / Dimension:0.197" L x 0.433" W (5.00mm x 11.00mm)
Series:FC4L
Resistance:25 mOhms
Power (Watts):5W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Wide 4320 (11050 Metric), 2043
Other Names:FC4L110R025FERCT
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)
Features:Current Sense, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:25 mOhms ±1% 5W Chip Resistor Wide 4320 (11050 Metric), 2043 Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil