FA24NP02A103JNU06
TDK Corporation
FA24NP02A103JNU06
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy FA24NP02A103JNU06 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. FA24NP02A103JNU06
Manufacturer TDK Corporation
Description CAP CER 10000PF 100V NP0 RADIAL
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Rated:100V
Tolerance:10000pF
Thickness (Max):C0G, NP0
Surface Mount Land Size:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.177" L x 0.118" W (4.50mm x 3.00mm)
Series:FA
RoHS Status:Tape & Box (TB)
Ripple Current - Low Frequency:Automotive
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Manufacturer Part Number:FA24NP02A103JNU06
Lead Style:-
Height - Seated (Max):0.217" (5.50mm)
Features:High Temperature
Failure Rate:Formed Leads
Expanded Description:10000pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
ESR (Equivalent Series Resistance):±5%