F951C475MRAAQ2
Nichicon
F951C475MRAAQ2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F951C475MRAAQ2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F951C475MRAAQ2
Manufacturer Nichicon
Description CAP TANT 4.7UF 16V 20% 0805
(In US Dollars)
3000 pcs6000 pcs9000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Rated:16V
Type:Conformal Coated
Tolerance:4.7µF
Surface Mount Land Size:-
Supplier Device Package:R
Size / Dimension:0.087" L x 0.049" W (2.20mm x 1.25mm)
Series:F95, Frameless™
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0805 (2012 Metric)
Other Names:493-3165-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:F951C475MRAAQ2
Lifetime @ Temp.:6 Ohm
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:General Purpose
Expanded Description:4.7µF ±20% Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 0805 (2012 Metric) 6 Ohm
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%