F951C475MPAAQ2
KYOCERA AVX
F951C475MPAAQ2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F951C475MPAAQ2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F951C475MPAAQ2
Manufacturer KYOCERA AVX
Description Surface Mount Tantalum Capacitor, 4.7 uF, 16 V, ± 20%, -55 C, 125 C, 0905 [2212-12 Metric]
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 31123 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:16V
Type:Conformal Coated
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.087" L x 0.049" W (2.20mm x 1.25mm)
Series:F95, Frameless™
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0905 (2212 Metric)
Other Names:478-8475-2
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Manufacturer Size Code:P
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):4 Ohm
Detailed Description:4.7µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 16V 0905 (2212 Metric) 4 Ohm
Capacitance:4.7µF