F6H0.50BK50
Techflex
F6H0.50BK50
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F6H0.50BK50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F6H0.50BK50
Manufacturer Techflex
Description 1/2" F6 HEAVY DUTY, BLACK, 50 FT
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
20 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.057" (1.45mm)
Type Attributes:Split Flexible Tube
Type:Self Wrap
Series:F6® Heavy
Other Names:1030-1463
F6H0.50BK50-ND
Operating Temperature:-70°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:-
Material:Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Liquid Protection:Fluid Resistant
Length:50.00' (15.24m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:-
Features:-
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:0.500" (12.70mm)