F339X245630KIM2T0
Buy F339X245630KIM2T0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F339X245630KIM2T0
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description MKP 0,56 F 10% 305 VAC X2
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:630V
Voltage Rating - AC:305V
Tolerance:±10%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Series:F339X2
Ratings:AEC-Q200, X2
Packaging:*
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.768" (19.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.56µF Film Capacitor 305V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.56µF