F20J300E
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F20J300E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F20J300E
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 300 OHM 5% 20W
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.750" L x 0.375" W (19.05mm x 9.53mm)
Series:Stackohm® 250
Resistance:300 Ohms
Power (Watts):20W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Flat Oval
Other Names:OHF20J300E
OHF20J300E-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Flange Braces, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.375" (9.53mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:300 Ohms ±5% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor