EWT50JB10R0
Stackpole Electronics, Inc.
EWT50JB10R0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EWT50JB10R0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EWT50JB10R0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES CHAS MNT 10 OHM 5% 50W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 33 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:-
Size / Dimension:0.563" Dia x 4.016" L (14.30mm x 102.00mm)
Series:EWT
Resistance:10 Ohms
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:EWT 50 10 5% B
EWT5010JB
EWT5010JB-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Style:Tab
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:10 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor