EWT25JB15K0
Stackpole Electronics, Inc.
EWT25JB15K0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EWT25JB15K0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EWT25JB15K0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES CHAS MNT 15K OHM 5% 25W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:-
Size / Dimension:0.563" Dia x 2.008" L (14.30mm x 51.00mm)
Series:EWT
Resistance:15 kOhms
Power (Watts):25W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:EWT 25 15K 5% B
EWT2515KJB
EWT2515KJB-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Style:Tab
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:15 kOhms ±5% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor