EWT100JB500R
Stackpole Electronics, Inc.
EWT100JB500R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EWT100JB500R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EWT100JB500R
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES CHAS MNT 500 OHM 5% 100W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 87 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:-
Size / Dimension:0.752" Dia x 6.496" L (19.10mm x 165.00mm)
Series:EWT
Resistance:500 Ohms
Power (Watts):100W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:EWT 100 500 5% B
EWT100500JB
EWT100500JB-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Style:Tab
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:500 Ohms ±5% 100W Wirewound Chassis Mount Resistor