ESMM451VSN561MA50S
Buy ESMM451VSN561MA50S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESMM451VSN561MA50S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:SMM
Ripple Current @ Low Frequency:2.88A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.1184A @ 100kHz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):592 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:560µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 592 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
Capacitance:560µF