ESMM451VSN820MQ20S
Nippon Chemi-Con
ESMM451VSN820MQ20S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESMM451VSN820MQ20S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESMM451VSN820MQ20S
Manufacturer United Chemi-Con
Description CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 975 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:82µF
Surface Mount Land Size:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Series:SMM
RoHS Status:Bulk
Ripple Current - Low Frequency:General Purpose
Ripple Current:Polar
Polarization:Radial, Can - Snap-In
Pitch - Connector:450V
Package / Case:-
Other Names:565-3762
ESMM451VSN820MQ20S-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Number of Capacitors:740mA @ 120Hz
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Manufacturer Part Number:ESMM451VSN820MQ20S
Lifetime @ Temp.:4.043 Ohm @ 120Hz
Impedance:-
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Expanded Description:82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 4.043 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance):±20%
Applications:3000 Hrs @ 85°C