ESMG6R3ELL223MM40S
Nippon Chemi-Con
ESMG6R3ELL223MM40S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESMG6R3ELL223MM40S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESMG6R3ELL223MM40S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V RADIAL
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:SMG
Ripple Current @ Low Frequency:3.32A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.5856A @ 100kHz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-1013
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.634" (41.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:22000µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:22000µF