ESMG6R3ELL470ME11D
Nippon Chemi-Con
ESMG6R3ELL470ME11D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESMG6R3ELL470ME11D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESMG6R3ELL470ME11D
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:SMG
Ripple Current @ Low Frequency:92mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:165.6mA @ 100kHz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-1001
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:47µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:47µF