ES125D12-Z
Copal Electronics
ES125D12-Z
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ES125D12-Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ES125D12-Z
Manufacturer Copal Electronics
Description SWITCH SLIDE SPDT 25A 125V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 196 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:125V
Termination Style:Solder Lug
Switch Travel:8.00mm
Switch Function:On-On
Series:ES
Packaging:Bulk
Other Names:563-1608
Operating Temperature:-
Operating Force:-
Mounting Type:Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Features:-
Electrical Life:20,000 Cycles
Detailed Description:Slide Switch SPDT Panel Mount
Current Rating:25A (AC)
Contact Timing:Non-Shorting (BBM)
Contact Material:-
Contact Finish:-
Circuit:SPDT
Actuator Type:Standard
Actuator Material:-
Actuator Length:9.00mm