ERJ-2BWFR047X
Panasonic
ERJ-2BWFR047X
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ERJ-2BWFR047X with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ERJ-2BWFR047X
Manufacturer Panasonic
Description RES 0.047 OHM 1% 1/4W 0402
(In US Dollars)
10000 pcs30000 pcs50000 pcs100000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:ERJ
Resistance:47 mOhms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:ERJ2BWFR047X
P.047ATTR
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)
Features:Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:47 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Current Sense Thick Film