EPC2818
EPC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EPC2818 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EPC2818 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EPC2818 |
|---|---|
| Manufacturer | EPC |
| Description | TRANS GAN 150V 12A BUMPED DIE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 100 pcs | 300 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $19.75 | $18.125 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 540pF @ 100V |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | Die |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 25 mOhm @ 6A, 5V |
| Vgs (Max): | 5V |
| Technology: | GaNFET (Gallium Nitride) |
| Series: | eGaN® |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 12A (Ta) |
| Polarization: | Die |
| Other Names: | 917-1037-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | EPC2818 |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 7.5nC @ 5V |
| IGBT Type: | +6V, -5V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 2.5V @ 3mA |
| FET Feature: | N-Channel |
| Expanded Description: | N-Channel 150V 12A (Ta) Surface Mount Die |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | - |
| Description: | TRANS GAN 150V 12A BUMPED DIE |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 150V |
| Capacitance Ratio: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EPC2818, use the request quote form to request EPC2818 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EPC2818.The price and lead time for EPC2818 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EPC2818.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

