EPC2029ENGRT
EPC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EPC2029ENGRT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy EPC2029ENGRT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | EPC2029ENGRT |
|---|---|
| Manufacturer | EPC |
| Description | TRANS GAN 80V 31A BUMPED DIE |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | 250 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $11.53 | $10.37 | $9.432 | $8.538 | $7.823 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 1400pF @ 40V |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | Die |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 3.2 mOhm @ 30A, 5V |
| Technology: | GaNFET (Gallium Nitride) |
| Series: | eGaN® |
| RoHS Status: | Digi-Reel® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 31A (Ta) |
| Polarization: | Die |
| Other Names: | 917-EPC2029CENGRDKR 917-EPC2029CENGRDKR-ND 917-EPC2029CENGRTDKR 917-EPC2029CENGRTDKR-ND 917-EPC2029ENGRDKR |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | EPC2029ENGRT |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 13nC @ 5V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 2.5V @ 12mA |
| FET Feature: | N-Channel |
| Expanded Description: | N-Channel 80V 31A (Ta) Surface Mount Die |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | - |
| Description: | TRANS GAN 80V 31A BUMPED DIE |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 80V |
| Capacitance Ratio: | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply EPC2029ENGRT, use the request quote form to request EPC2029ENGRT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number EPC2029ENGRT.The price and lead time for EPC2029ENGRT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# EPC2029ENGRT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
