EMHS350GRA821MKG5S
Nippon Chemi-Con
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EMHS350GRA821MKG5S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EMHS350GRA821MKG5S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
200 pcs400 pcs600 pcs1000 pcs
2000 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.539" L x 0.512" W (13.70mm x 13.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:Alchip™- MHS
Ripple Current @ Low Frequency:696mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.16A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Other Names:565-5088
565-5088-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):70 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:820µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 70 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C
Capacitance:820µF