EMHS630ARA331MKG5S
Nippon Chemi-Con
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EMHS630ARA331MKG5S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EMHS630ARA331MKG5S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Series:Alchip™- MHS
Ripple Current @ Low Frequency:515mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.03A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can - SMD
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):130 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:330µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 130 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C
Capacitance:330µF