ELXZ630ELL680MH12D
Nippon Chemi-Con
ELXZ630ELL680MH12D
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ELXZ630ELL680MH12D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ELXZ630ELL680MH12D
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:LXZ
Ripple Current @ Low Frequency:162mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:405mA @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-2051
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:340 mOhms
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:68µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:68µF