ELXZ630ELL331MJ30S
Nippon Chemi-Con
ELXZ630ELL331MJ30S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ELXZ630ELL331MJ30S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ELXZ630ELL331MJ30S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 900 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:LXZ
Ripple Current @ Low Frequency:650mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.3A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-2042
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Impedance:90 mOhms
Height - Seated (Max):1.240" (31.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:330µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:330µF