EKYB100ELL472ML20S
Nippon Chemi-Con
EKYB100ELL472ML20S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKYB100ELL472ML20S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKYB100ELL472ML20S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 279 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:KYB
Ripple Current @ Low Frequency:2.2185A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.61A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-3851
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Impedance:25 mOhms
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:4700µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Capacitance:4700µF