EKYB100ELL103MMN3S
Nippon Chemi-Con
EKYB100ELL103MMN3S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKYB100ELL103MMN3S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKYB100ELL103MMN3S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
(In US Dollars)
250 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:KYB
Ripple Current @ Low Frequency:3.587A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.22A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-3856
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:14 mOhms
Height - Seated (Max):1.299" (33.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:10000µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Capacitance:10000µF