EKXJ401ELL470ML20S
Nippon Chemi-Con
EKXJ401ELL470ML20S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKXJ401ELL470ML20S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKXJ401ELL470ML20S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 35 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:KXJ
Ripple Current @ Low Frequency:435mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.0875A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-3521
EKXJ401ELL470ML20S-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:47µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF