EKXJ401ELL560MM20S
Nippon Chemi-Con
EKXJ401ELL560MM20S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKXJ401ELL560MM20S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKXJ401ELL560MM20S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:KXJ
Ripple Current @ Low Frequency:500mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.25A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-3522
EKXJ401ELL560MM20S-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:56µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:56µF