EKXJ221ELL271MLP1S
Nippon Chemi-Con
EKXJ221ELL271MLP1S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKXJ221ELL271MLP1S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKXJ221ELL271MLP1S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 270UF 20% 220V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:220V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:KXJ
Ripple Current @ Low Frequency:1.245A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.80125A @ 100kHz
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:270µF 220V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Capacitance:270µF