EKXJ221ELL221MU40S
Nippon Chemi-Con
EKXJ221ELL221MU40S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EKXJ221ELL221MU40S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EKXJ221ELL221MU40S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 220UF 20% 220V RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:220V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.571" Dia (14.50mm)
Series:KXJ
Ripple Current @ Low Frequency:1.13A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.5425A @ 100kHz
Ratings:AEC-Q200
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.634" (41.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:220µF 220V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Capacitance:220µF